Придунайські озера заповнені до максимального рівня
Придунайські озера заповнені до максимального рівня
Як уже повідомляло ІА «Юг.Тoday», у південному регіоні України встановлено заборону на купання та видобуток риби в басейні Чорного моря, і насамперед у відкритих водоймах . Згідно з офіційним повідомленням Одеського рибоохоронного патруля, заборонні заходи введені «з метою недопущення спалахів інфекційних захворювань та харчових отруєнь серед громадян». Як відомо, така небезпека виникла після катастрофічної повені, яка стала результатом руйнування греблі Каховської ГЕС.
Відповідну інформацію опублікувала й Ізмаїльська районна державна (військова) адміністрація. Як сказано у цій публікації, лабораторні дослідження проб води з об’єктів довкілля виявили наявність збудників інфекційних хвороб, зокрема кишкових інфекцій. У зв’язку з цим Ізмаїльська РДА попередила мешканців району про заборону на купання та вилов риби у відкритих водоймах (річкових та морських місцях рекреації).
Оскільки Придунайські озера не є ні річковими, ні морськими водними об’єктами, напрошується висновок про те, що заборона на них не поширюється. Щоб уточнити інформацію, ми зв’язалися із Управлінням Державного агентства меліорації та рибного господарства України в Одеській області. У відомстві нам підтвердили, що вищезгадана заборона не стосується внутрішніх прісноводних водойм Одеської області.
Тим не менш, «розмита» і не завжди конкретна офіційна інформація залишає простір для чуток серед місцевого населення. Зокрема, йдеться про закриття шлюзів, що регулюють водообмін між річкою Дунай та водосховищами; нібито це теж пов’язано з небезпечною епідемічною обстановкою на Одещині.
За відповідним коментарем наш кореспондент звернувся до начальника Болградського міжрайонного управління водного господарства (МУВГ) Михайла Балєва.
«Цього року весняна повінь на Дунаї забезпечила високий рівень води в річці, що дозволило нам природним чином наповнити Придунайські озера. Найбільші з них – Кагул та Ялпуг – на сьогодні заповнені до показників паспортних даних, простіше кажучи – до максимального рівня. Можу сказати, що станом на 20 червня рівень води в озері Кагул сягає 3,50 метра за Балтійською системою висот, в озері Ялпуг – 2,80 метра. Це – норма для кінця весни та початку літа, – сказав Михайло Дмитрович. – Нещодавно міжвідомча комісія зі встановлення режимів Придунайських водосховищ ухвалила рішення закрити шлюзи та припинити наповнення водойм. Але це рішення ніяк не пов’язане із протиепідемічними чи іншими обмежувальними заходами. Якщо озера наповнюються до стандартного рівня, водообмін припиняється. Щоправда, ми хотіли наповнити озера до вищого рівня (озеро Ялпуг – до трьох метрів), а потім скинути воду до 2,80 метра. У минулі роки наше управління інколи застосовувало таку практику. Але цього року міжвідомча комісія дала нам чітку вказівку закрити шлюзи та припинити наповнення водосховищ. Справа в тому, що вищий рівень води призводить до розмивання берегової лінії озер, а такі наслідки небажані. Як би там не було, Болградське МУВГ не отримувало жодних офіційних документів про те, що Придунайські озера знаходяться в зоні підвищеної епідемічної небезпеки. Наскільки мені відомо, місцеві рибодобувні підприємства продовжують ловити рибу, тобто рибальство на внутрішніх водоймах поки що ніхто не забороняв».
Нагадаємо, що в липні та серпні 2022 року через тривалу посуху рівень води в Придунайських озерах впав майже до критичних показників. Наприклад, на території Ренійської громади практично повністю висох північний лиман (затока) озера Кагул, що розділяє села Нагірне та Лиманське. Вода відступила настільки, що на деяких ділянках можна було пішки ходити з одного села до іншого. Ситуація складалася таким чином, що вона загрожувала призвести до припинення промислового рибальства та зупинення роботи зрошувальних систем. Обласні, районні та місцеві органи влади спільно з територіальними підрозділами водного господарства розробили та вжили низку заходів для штучного наповнення водойм водою з Дунаю.