Городненська громада
Одеська область, Болградський район

Агресор залучив трьох популярних співаків до проведення передвиборчої агітації в Гагаузії

Дата: 08.05.2023 20:20
Кількість переглядів: 111

Агресор залучив трьох популярних співаків до проведення передвиборчої агітації в Гагаузії

Фото без опису

Два міста, двадцять сім сіл та два населених пункти зі статусом залізничної станції. І близько 135 тисяч мешканців, з яких більше вісімдесяти відсотків ідентифікують себе як гагаузи. Це маленька, але горда Гагаузія – адміністративно-територіальна одиниця на півдні Молдови, яка з 1989 до 1994 року пройшла шлях від невизнаної республіки у складі Радянського Союзу до автономії у складі вже незалежної держави.

Здавалося б, саме тут, в місці найкомпактнішого проживання гагаузів у світі, мають, як ніде інде, берегти гагаузьку культуру та мову. Але, на жаль, не дивлячись на те, що гагаузька мова в автономії має статус однієї з трьох (!) офіційних, у суспільній та освітній сферах вона перебуває у глибокому занепаді. І поступається аж ніяк не румунській, яка є офіційною у Молдові, а російській, яка, відверто кажучи, незрозуміло з якого боку взагалі має відношення до Гагаузії. Ну звісно окрім сімдесяти років тотального насаджування в усіх сферах життя.

Парадокс, але, створюючи автономію, гагаузи намагалися повернутися до рідної мови. Натомість зараз, за три десятки років, з гагаузької на російську, гагаузи перекладають навіть гімн такої виплеканої ними автономної Гагаузії.

Нащо це потрібно було робити, питання цікаве. Росіяни у складі населення автономії займають лише четверте місце, в цифрах це менш ніж чотири відсотки. Справедливості ради зауважимо, що румун в Гагаузії не набагато більше – десь відсотків п’ять. Але ж на румунську гімн перекладати не стали. І на болгарську, хоча болгар тут приблизно така сама кількість, теж.

А розгадка ось у чому. Вже днями, 14 травня, в Гагаузії відбудеться другий тур виборів вищої посадової особи автономії – Башкана.

Перший тур відбувся у неділю, 30 квітня. Для перемоги у ньому один із кандидатів мав набрати понад 50 відсотків голосів. Але ніхто з восьми претендентів не досяг такого результату. У другий тур вийшли кандидат, підтриманий найбільшою опозиційною партією соціалістів (ПСРМ) Григорій Узун та ставлениця партії «Шор» Євгенія Гуцул – обоє отримали трохи більше 26 відсотків голосів.

Аби читачі без зайвих слів зрозуміли, що пропонують ці партії своїм виборцям, пропонуємо подивитися на їхні передвиборні плакати.

Фото без опису
Фото без опису

Ви десь побачили написи гагаузькою?

Але партія «Шор» пішла ще далі. День тому в соціальних мережах з’явився відеоролік, який викликав обурення представників гагаузької, і не тільки, спільноти в Україні, особливо на півдні Одещини, де теж проживають представники цієї національності.

Відео виклав сам голова партії Ілан Шор, супроводивши його наступним текстом:

«Гагаузія буде краєм мрії! Я дякую своїм добрим друзям Миколі Баскову, Пилипу Кіркорову та Стасу Михайлову за чудово виконаний гімн Гагаузії. Я впевнений, що в ці хвилини кожен мешканець Гагаузії зазнає гордості за себе, за свою родину, за Гагаузію. Разом з Євгенією Гуцул ми перетворимо Гагаузію на край мрії. Разом ми переможемо!».

На відео вищеназвані співаки у футболках з написами на підтримку партії «Шор» виконують гімн Гагаузії. Як ви вже здогадалися, виконують російською мовою. Чому не гагаузькою, зрозуміло – бо не володіють. І більше того, до цього дня мабуть і не чули про її існування. Як і про існування самої Гагаузії.

Фото без опису

Виникає і інше логічне питання – а скільки отримала за свою «творчість» ця трійця? І звідки в партії гроші на оплату послуг зірок естради?

За інформацією DW.com, напередодні виборів ЦВК опублікувала дані про фінансування передвиборчої кампанії кандидатами. Рекорд серед восьми кандидатів встановила якраз партія Ілана Шора – на виборчий рахунок Євгенії Гуцул надійшло понад 60 тисяч євро. Сума не маленька, проте стверджувати, що з неї сплачували гонорар співакам, ми не можемо.

Але зрозуміло, що платили якщо не з цих, то з інших грошей. Бо дуже сумнівно, що артисти такого рівня зголосилися брати участь в цьому «спектаклі» за ідею. Хоча не можна виключати і «прохання» влади рф, адже росія аж ніяк зараз не хоче втрачати свій вплив на регіони, у політику яких роками вкладала нечувані кошти.

«Виборча компанія з виборів Башкана Гагаузії 2023, увійде в історію Молдови, як вибори Абсурду, Підкупу та Брехні! Ну невже так все погано в «рашці» та у її естради, що Басков, Кіркоров і Михайлов виконують гімн Гагаузії? А взагалі Шору треба було додати пару копійок, щоб вони виконували його в оригіналі – гагаузькою», – прокоментував відео радник губернатора Одеської області, гагауз за походженням Юрій Димчогло.

Додамо, що про ймовірність другого туру та про кандидатів, які змагатимуться за посаду голови Гагаузії, за кілька днів до виборів розповідав директор гагаузького інформаційного порталу laf.md Віталій Гайдаржі. Тоді він попереджав про можливий підкуп виборців у селах – за голоси однієї родини платили від 400 до 10 тисяч лей (від 20 до 500 євро). Таких вчинків варто було чекати саме від соціалістів та партії «Шор», припускав Гайдарджі в розмові з DW.

Орієнтуючись на настрої людей та результати деяких опитувань він відзначав високий відсоток виборців, що не визначилися. При цьому всупереч традиційно високому рівню підтримки соціалістів у регіоні, партія «Шор» взяла технологіями та фінансами, наголосив експерт.

Як бачимо, до технологій та фінансів проросійська партія зараз вирішила додати ще підтримку «авторитетів». Але чи допоможе їй це? За словами Віталія Гайдаржі, крапку в цій справі ставити зарано. Конституційний суд Молдови вже 10 травня може заборонити партію «Шор» через незаконне фінансування та діяльність на користь росії. За таких умов незрозумілі перспективи другого туру, який має відбутися до 14 травня – чи не доведеться знімати з перегонів партійну кандидатку Євгенію Гуцул, а самі вибори анулювати.

Як закінчиться ця історія, покаже час. Проте є надія, що керівництву Молдови все ж вдасться впоратися з впливом росії на політику Гагаузії. І гімн автономії і надалі виконуватимуть лише рідною гагаузькою мовою.

«Але, якщо серйозно , хто б не був переможцем у другому турі башканських виборів , йому доведеться керувати іншою Гагаузією – бо Молдова за останній рік зовсім інша – сильна і визначена», – додав у своєму дописі Юрій Димчогло.

А ще політик жартома напророчив, що скоро в музичних студіях Гагаузії буде черга з російських співаків, які бажатимуть тут записуватися. Проте ми все ж сподіваємося, що справи в гагаузьких продюсерів підуть настільки добре, що співаки держави-агресора так у цій черзі і залишаться.

Фото без опису
Фото без опису
Фото без опису
Фото без опису
Фото без опису
Фото без опису
Фото без опису
Фото без опису
Фото без опису

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь