В Кирничках на честь Дня Святого Георгія освятили воду в колодязі, з якого розпочалося село: про цей та інші святкові обряди, які відроджують місцеві мешканці (фото, відео)
В Кирничках на честь Дня Святого Георгія освятили воду в колодязі, з якого розпочалося село: про цей та інші святкові обряди, які відроджують місцеві мешканці (фото, відео)
Вчора інформаційне агентство «Юг.Today» розповідало про обряд, який напередодні Дня Святого Георгія виконують жінки в селі Кирнички. Нагадаємо, що йдеться про звичай, який має назву «Закічване на вратите» – прикрашання вхідних дверей квітами.
Сьогодні ми виконаємо свою обіцянку і розповімо вам про те, що відбувається безпосередньо в день свята, яке тут, як і в далекій прабатьківщині болгар – Болгарії, має назву Гергьовден.
Отже у попередньому оповіданні ми зупинилися на тому, що вранці 6 травня ще до світанку мешканки села виносять з двору гілки бузку, що вночі «охороняли» обійстя від злих духів, а потім усі домочадці вмивають обличчя росою, зібраною з посівів жита або пшениці.
Зробити це поспішають дуже швидко, бо, по-перше, на сонці роса сходить за лічені хвилини, а по-друге, ще до сходу усі мають встигнути дійти до «чешми» – колодязя, від якого, за повір’ям, і розпочалося село.
У стародавні часи тут в Гергьовден служили молебень, звертаючись до Бога з проханням про мир, здоров’я та врожай. Згодом, коли церква опинилася бід забороною, традиція стала зникати. Тільки деякі літні люди, що пам’ятали цей звичай, продовжували приходити у свято до колодязя, аби набрати води.
Кілька років тому обряд почали відновлювати працівники Кирничанського будинку культури. До них доєдналися і місцеві жителі, і з кожним разом бажаючих прийти «на чешмята» рано-вранці 6 травня ставало все більше.
А сьогодні, вперше за багато років, на прохання мирян біля «чешми» відслужив молебень настоятель церкви Успіння Пресвятої Богородиці отець Костянтин.
По закінченні служби священик привітав усіх зі святом, а тим, хто носить ім’я Георгій, подарував іконки з зображенням їхнього покровителя.
Привітав Георгіїв і колектив будинку культури. За традицією іменинникам «поливали» колодязною водою та подарували рушники.
Вмили лице свяченою водою з колодязя і усі присутні. А потім набрали води, що б принести її додому.
На знак подяки на зрубі «чешми» присутні залишили гроші та квіти – переважно той самий бузок, який зараз буйно квітне на всіх вулицях села.
Як усе це дійство відбувалося, ви можете побачити на фото та відео.
Якщо в вашому селі є якісь цікаві старовинні обряди, розкажіть про це нам. А ми вже розповімо про них нашим читачам.