Через порушення Укрпоштою умов меморандуму голова громади на Болградщині відмінив відкриття нових відділень
Через порушення Укрпоштою умов меморандуму голова громади на Болградщині відмінив відкриття нових відділень
У 2021 році «Укрпошта» почала скорочення своїх відділень. В першу чергу – в маленьких селах, де компанії виявилось невигідно утримувати навіть двох-трьох, а подекуди і одного працівника. В Бородінській територіальній громаді Болградського району таких виявилось більшість, розповідає журналісту інформаційного агентства «Юг.Today» голова громади Іван Кюссе.
Тоді Іван Георгійович виступив з ініціативою про укладання першого в області меморандуму між Одеською дирекцією Укрпошти та громадою. Підписували документ у присутності голови Одеської облради Григорія Діденка.
«У вас немає грошей, аби утримувати поштові відділення? Ми візьмемо це на себе. У вас немає можливості придбати меблі? Ми їх придбаємо самі. Ви не можете сплачувати за електроенергію? Ми сплачуватимемо її замість вас. Вам залишиться тільки платити працівникам заробітну плату», – стисло згадує свої пропозиції голова громади та зауважує, що представники Укрпошти їм дуже зраділи.
На той час, каже Іван Кюссе, вдалося досягти домовленості про створення чотирьох автоматизованих відділень, які згодом мали перетворитися на відділення УкрпоштаБанк. Для них поштовий оператор мав придбати комп’ютери.
«Умовно наша громада поділена на чотири соціально-економічні округи. І я планував, що в кожному з них буде таке відділення. Тобто жителі наших сіл зможуть отримувати там заробітну плату та інші виплати, підприємці – сплачувати податки…», – розповідає наш співрозмовник.
Банки, констатує він, до Бородінської ТГ, яка, до речі, налічує 31 населений пункт, йти не хочуть. Тому мешканці, яких тут близько 16 тисяч, вимушені користуватися послугами відділень в сусідніх громадах.
За домовленістю між сторонами Бородінська селищна рада повинна була обладнати два поштових відділення. Щодо інших сіл, то за умови наявності в них населення від тисячі і більше людей, там мали залишитись працювати начальник відділення на ставку та листоноша на півставки. Якщо населення менше тисячі, то керівник працюватиме на 0,75, якщо ж менше п’яти сотень – то на половину ставки.
«За угодою відділення мали залишитися у всіх селах. Бо пенсіонерам сьогодні без пошти аж ніяк не можна», – пояснює голова громади.
Реалізація домовленостей затягнулася через епідемію коронавірусу, а потім ще й через війну.
Але врешті решт громада підготувала до відкриття дві заплановані локації – в Надрічному та Миколаївці. Урочисто відкрити їх мали у минулу п’ятницю – 7 квітня.
«Ми були готові до урочистостей. Я навіть запросив на відкриття голову обласної ради», – розповідає Іван Георгійович.
Але за три дні до довгоочікуваної події працівники поштових відділень прийшли до голови громади з необнадійливими новинами – їх попередили про чергове скорочення.
Підтвердила інформацію і територіальний менеджер компанії, яка розповіла, що зробити такий крок їх примушує «Київ».
«Відкриття ми відмінили. Я сам себе не поважатиму, якщо я свої зобов’язання виконаю, а мої партнери – ні, але я при цьому зроблю вигляд, що нічого не відбувається», – виказав свої обурення Іван Кюссе.
Пропозицію відтермінувати відкриття до моменту виконання умов меморандуму голова висловив у листі до керівника Одеської дирекції компанії Сергія Дрозда та голови Одеської обласної ради Григорія Діденка.
«Я не буду зараз урочисто відкривати ці відділення, бо люди мене не зрозуміють. У Надрічному відкрию, а у Височанському мені скажуть, що укрупнення я провів за їхній рахунок. А я розповідаю у громаді, що послуги повинні бути максимально наближені до людей», – пояснює свою позицію Іван Георгійович.
І додає, що навіть у нових, обладнаних за рахунок громади відділеннях, Укрпошта тепер не хоче зберегти повні ставки працівників.
«Вони вигадали ці пересувні відділення, які їздять селами. Є різниця, коли бабусі приносить пенсію листоноша, і коли ця бабуся має прийти в центр села, аби отримати свої гроші. А якщо вона не може прийти? Що з нею робити?», – ставить риторичне питання Іван Кюссе.
Голова впевнений, що Укрпошта більше витратить на обслуговування машин, які розвозитимуть посилки та пенсії, ніж довелося б витрачати на заробітну плату працівників стаціонарних відділень. Таких, на його думку, в громаді має залишитися десять – за кількістю старостинських округів.
«Треба усе прорахувати, а не торгувати ковбасою без холодильників. І відраховувати її вартість з зарплати листоноші, яка працює за три тисячі гривень. А утримання Одеської дирекції Укрпошти скільки коштує? Там кілька поверхів працівниками зайнято. А заробітна плата генерального директора компанії?…», – розмірковує наш співрозмовник.
Та попри все Іван Георгійович сподівається, що сторонам все ж вдасться вирішити суперечки, і відділення Укрпошти в громаді залишаться у тій кількості, яка потрібна її мешканцям.