Співають, бажають здоров’я та збирають яйця: в селі Болградського району відновлюють стародавню традицію
Співають, бажають здоров’я та збирають яйця: в селі Болградського району відновлюють стародавню традицію
Сьогодні, 8 квітня, православні християни відзначають велике релігійне свято – Лазареву суботу. В цей день віруючі згадують диво, яке сотворив Ісус Христос.
Святий Лазар жив в селищі Віфанія недалеко від Єрусалиму і був другом Христа. Одного разу Лазар захворів і помер – це сталося за чотири дні до приходу Ісуса до Віфанії. Почувши про його смерть, Ісус заплакав, почав молитися, а після велів забрати камінь від печери, де був похований Лазар і сказав: «Лазарю, Лазарю, вийди сюди!». Лазар воскрес і вийшов з печери.
У Лазареву суботу в церквах відбуваються урочисті богослужіння. А ще віряни набирають гілочки верби, щоб освятити їх наступного дня – у Вербну неділю.
На півдні Одещини, де проживають представники болгарської діаспори, Лазареву суботу називають Лазоровден. В минулі роки цього дня тут, як і в самій Болгарії, виконувався обряд «Лазаруване».
«Лазарки» – маленькі дівчата, одягнені в святкове вбрання, обходили двори сусідів, співаючи при цьому «лазарскі» пісні та бажаючи господарям здоров’я, щастя та благословення. До речі, співали «лазарки» тільки тоді, коли до них виходили господині. А ті, в свою чергу, обдаровували їх свіжими курячими яйцями.
Мабуть, тоді цей звичай мав і більш практичне значення, адже наступного тижня починалися приготування до Великодня – у кожній хаті пекли паски, розмальовували писанки, готували святкові страви. А для цього потрібно багато яєць. Неважко здогадатися, що не всі домогосподарства могли цим похвалитися. Тож таким чином ті, в кого було більше продуктів, мали змогу поділитися з іншими та отримати взамін подяку і побажання.
На жаль, десь в середині минулого сторіччя цей звичай почав зникати. Якось «Лазаруване», як і багато інших народних традицій, стало не модним. І тільки в останні роки про обряд, що був обов’язковим за часів їхніх бабусь, почали знову згадувати.
«Спочатку обряд «Лазаруване» в селі відновили на площі під час проведення Open Fest у 2014 році. І вже три роки ми проводимо його, як заведено, на подвір’ях наших мешканців», – розповідає директор Холмського Будинку культури Поліна Янкова.
У ролі «лазарок» виступають учасниці художньої самодіяльності, яких з задоволенням приймають в себе місцеві господині.
«Цього року дівчата завітали до Олени Миколаївни Славової. Саме в її дворі ми і зняли фото та відео. Знімали вчора, вичікуючи гарну погоду. А вже сьогодні, як це і заведено, дівчати підуть «лазарувати» до своїх сусідок та рідних», – ділиться «секретами» керівниця танцювального колективу «Лале» Іванна Славова.
Іванна Степанівна каже, що, наприклад, її онука сьогодні піде до своїх бабусь і до найближчих сусідів. Так само зроблять і її подружки.
Взагалі, за словами нашої співрозмовниці, спочатку в селі відродження цього обряду, як і багатьох інших, сприймали якось без ентузіазму. А зараз мешканці навіть сперечаються за право прийняти в себе таких гостей.
Тож тепер, як і кілька десятирічь тому, холмські господині знову у Лазоровден готують яйця для маленьких «лазарок». І знову селом ходять гарні маленькі дівчати, які співають для них та бажають їм здоров’я, миру, гарного врожаю та благополуччя.
Інформаційне агентство «Юг.Today» із задоволенням ділиться з читачами фото та відео обряду «Лазаруване», які нам надали Поліна Миколаївна та Іванна Степанівна. Бажаємо усім, хто відроджує цю традицію, натхнення та професійних успіхів. А мешканцям села – аби всі побажання від «лазарок» обов’язково здійснилися.