Земельне право України
Як оформити спадщину на пай
Пай у спадщину – один із видів спадкування нерухомості.
Особливість цього спадку у тому, що паї роздавали понад 25 років тому, і таке право на користування землею часто не підкріплено документами.
Під час оформлення спадщини на пай відсутність документів на землю неабияк ускладнює процедуру.
Що таке земельний пай
Це поняття прийшло до нас із 1995 року, коли в Україні на державному рівні затвердили процедуру паювання.
Пай – це не право власності на землю. А умовно виділена членові колективної сільськогосподарської організації земельна частка. Це закріплена за певною людиною земля, але не виділена в натурі.
Пай надає право на користування земельним угіддям, посвідчене сертифікатом. Сертифікати на пай видавали районні державні адміністрації.
Які документи засвідчують право на пай
Головний документ, який підтверджує право на земельний уділ, – це сертифікат. Також право людини на пай можуть засвідчувати такі документи:
свідоцтво про право на спадщину;
договір купівлі-продажу, дарування чи міни, до якого додається сертифікат на право на пай;
судове рішення, яким визнається право на пай;
трудова книжка члена колективної організації;
нотаріально завірена виписка з трудової книжки члена сільськогосподарського підприємства.
Як вступити у спадок на пай
Спадкування, зокрема земельної частки, відбувається або за законом, або за заповітом.
Щоб оформити пай у спадок, треба звернутися до нотаріуса і повідомити про те, що Ви маєте намір прийняти спадщину. Обов’язкова умова – не пізніше 6 місяців з дня смерті спадкодавця навідайтеся до нотаріуса за місцем відкриття спадщини.
Місце відкриття спадщини – населений пункт, де був зареєстрований спадкодавець на час смерті.
Для відкриття спадкової справи надайте нотаріусу оригінал свідоцтва про смерть людини, яка залишила спадок.
Водночас потрібно документально підтвердити те, що у померлого був пай, який, відповідно, і має перейти Вам у спадщину.
Документи, які підтверджують право спадкодавця на пай
Те, що померлий володів паєм, і тепер його земельна частка може перейти Вам як спадок, засвідчать такі документи:
1. Державний акт на право власності на пай. Цей документ посвідчує право власності на землю, яка вже сформована у ділянку, тобто закріплено її межі і присвоєно кадастровий номер.
2. Сертифікат про право на пай. Такий документ надає право на те, щоб виділити і сформувати земельний наділ. Він засвідчує право на витребування паю.
Що робити, якщо спадкодавець не залишив документи на землю
Якщо документи на земельний пай не збереглися, це ускладнює процедуру спадкування. Адже потрібно довести, що у спадкодавця було право на частину колективної землі.
Для цього необхідно звернутися із запитом у земельний відділ і встановити:
чи входив померлий у перелік осіб, які володіли правом на пай. Такий список формувався щодо кожного населеного пункту і додавався до державного акта на право колективної власності на паї;
чи був виданий на ім’я спадкодавця державний акт чи сертифікат на пай.
Як діяти, якщо документи на пай були видані, але втрачені
Якщо вдасться з’ясувати, що документи на частку землі все-таки були видані людині, яка померла, утім, не збереглися, спадкоємцеві потрібно подбати про їх відновлення.
Якщо втрачено державний акт на землю, охочому вступити у спадок на пай треба звернутися у відділ Держгеокадастру – там зберігається архівна копія зазначеного акта.
У разі втрати сертифіката на пай завдання ще ускладнюється – в архіві немає таких даних. Відповідно, єдиний для спадкоємця спосіб вирішити таку проблему – звернутися до суду щодо визнання права власності на пай.
Як оформити перехід права власності на пай
Завершивши підготовку і збір документів у справі спадкування земельної частки, необхідно знову навідатися до нотаріуса. Він зафіксує те, що право на пай перейшло Вам у спадок.
За наявності державного акта на землю, у Державний реєстр речових прав на нерухоме майно нотаріус на прізвище спадкоємця внесе дані щодо переходу права власності на пай.
Якщо на пай у спадок є лише сертифікат, нотаріус надасть свідоцтво про право на спадщину. А спадкодавцеві надалі потрібно здійснити процедуру виділення землі у натурі. Йдеться про присвоєння паю кадастрового номера і реєстрацію права власності на землю.
Отже, щоб оформити спадщину на пай, потрібно не пізніше півроку з дня смерті спадкодавця звернутися до нотаріуса із клопотанням про прийняття земельної частки у спадок.
Нотаріусу потрібно надати документи, які підтверджують те, що у померлого було право на користування паєм.
Якщо документи на пай було втрачено, їх неодмінно треба відновити – отримати копію державного акта на пай у Держгеокадастрі. Якщо втрачено сертифікат на пай, спадкоємцеві слід звертатися до суду.