Володимир Зеленський

Дата: 18.01.2023 17:33

Возможно, это изображение на открытом воздухе

Сьогодні в Броварах Київської області сталася жахлива трагедія. Розбився гелікоптер ДСНС, на місці падіння виникла пожежа.

Станом на цю хвилину 15 людей загинули. Точне число жертв трагедії наразі встановлюється.

Серед них міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський, його перший заступник Євгеній Єнін, державний секретар МВС Юрій Лубкович, їхні помічники, екіпаж гвинтокрила.

Травмовано 25 людей, серед них 10 дітей.

Станом на цю хвилину загинули три дитини. Невимовний біль. Гвинтокрил упав на територію одного з дитячих садочків.

Доручив Службі безпеки України у взаємодії з Національною поліцією України й іншими уповноваженими органами зʼясувати всі обставини того, що сталося.

На місці трагедії працюють усі служби.

Мої співчуття всім рідним і близьким загиблих!

Денис, Євген, Юрій, команда МВС... справжні патріоти України. Світла памʼять! Світла памʼять усім, чиї життя забрав цей чорний ранок!

——

Today, a terrible tragedy occurred in Brovary, Kyiv region. A SES helicopter crashed, and a fire broke out at the crash site.

As of this minute, 15 people died. The exact number of victims of the tragedy is currently being established.

Among them are Minister of Internal Affairs of Ukraine Denys Monastyrskyi, his first deputy Yevhen Yenin, State Secretary of the Ministry of Internal Affairs Yuri Lubkovych, their assistants and the helicopter crew.

25 people were injured, including 10 children.

As of this minute, 3 children died. The pain is unspeakable. The helicopter fell on the territory of one of the kindergartens.

I have instructed the Security Service of Ukraine, in cooperation with the National Police of Ukraine and other authorized bodies, to find out all the circumstances of what happened.

All services are working on the scene of the tragedy.

My condolences to all the families and friends of the victims!

Denys, Yevhen, Yuri, the team of the Ministry of Internal Affairs... true patriots of Ukraine. May they rest in peace! May all those whose lives were taken this black morning rest in peace!