Българите в Чийший отбелязаха 193 години на Петропавловската църква

Снимки: Мая Константинова

13.07.2022 10:15

(БТА)

Храмовият празник по случай честването на Светите Петър и Павел по стар стил беше отбелязан в българското село Городнее (Чийший), Болградски район.

Фото без опису

В Петропавловската местна църква бе отслужена празнична литургия, водена от благочинния на Болградски район отец Степан Турлак. На събитието присъстваха игуменката на женския манастир „Свето Рождество Богородично“ Ермоген, свещеници от българските и гагаузки села  Александровка, Дмитровка, Нови Троян, Кубей, Ореховка, Виноградное, от градовете Болград и Измаил.

Фото без опису

На църковното тържество се събраха всички енориаши от селото. Чийшийци посрещаха гостите от региона с цветя и облечени в национални български носии. След литургията всички гости бяха поканени на празнична трапеза.

Фото без опису

Село Чийщший е основано от български преселници през 1813 г., преселили се от Варненска област, гр. Провадия. След няколко години от заселването населението се увеличава и през 1819 г. тук започват строителство на църква. Десет години по-късно, на 8 ноември 1829 г., в селото е осветена първата  Петропавловска църква.

Фото без опису

С годините селото се разраства и чийшийци започват да строят нова по-голяма каменна църква. Тя е осветена тържествено на 3 ноември 1877 г. с голямо участие на енориашите и в присъствието на висшето духовенство от региона.

Фото без опису

Петропавловската църква близо два века е духовната крепост на бесарабското българско село Чийший.

/Юлия Христова/